Általános Szerződési Feltételek

Nagy Zoltán egyéni vállalkozó (székhelye: 1105. Budapest, Mádi utca 19. fszt. 2., adószáma: 58365638-1-42, nyilvántartási szám: 56884012, bankszámla szám: Erste Bank 11600006-00000000-79749912), mint Bérbeadó 

A Bérbeadó telefonos elérhetősége: +36302366567

A Bérbeadó elektronikus levélcíme: info@vanscape.hu 

A Bérbeadó postacíme: 1115. Budapest, Keveháza u 15-17. 

A Bérlő és a Bérbeadó kapcsolattartásként a Bérbeadó telefonos és elektronikus levélcímét határozzák meg.

3. A Bérbeadó és Bérlő a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény (a továbbiakban: Ptk.) XLIV. Fejezet vonatkozó rendelkezései szerint egymással bérleti szerződést kötöttek (a továbbiakban: Bérleti Szerződés), amely szerződés feltételeihez maradéktalanul hozzá tartoznak a jelen Általános Szerződési Feltételek (a továbbiakban: ÁSZF) is.

4. A Bérbeadó szavatol azért, hogy a bérelt dolog a bérlet egész tartama alatt szerződésszerű használatra alkalmas, és megfelel a szerződés előírásainak. Erre a szavatosságra a hibás teljesítés miatti szavatosság szabályait azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy a Bérlőt az elállás helyett a felmondás joga illeti meg, kicserélést pedig nem követelhet.

5. A Bérbeadó szavatol azért, hogy harmadik személynek nincs a bérelt dologra vonatkozóan olyan joga, amely a bérlőt a használatban korlátozza vagy megakadályozza. Erre a kötelezettségre a jogszavatosság szabályait azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy a Bérlő elállás helyett a szerződést felmondhatja.

6. Bérbeadó a gépjárművet közúti közlekedésre alkalmas állapotban, évszaknak megfelelően felkészítve, kenő és üzemanyaggal teljesen feltöltve, a gépjármű dokumentációjának részét képező Átadás-átvételi Jegyzőkönyv szerinti állapotban és tartozékokkal adja át Bérlő részére és a Bérlő ugyanilyen állapotban köteles azt visszaadni a Bérbeadónak a bérleti szerződés lejártakor. A Bérelt jármű átadásának és átvételének helye a 1115 Budapest, Keveháza utca 15-17. szám alatti tárolási hely. Amennyiben az átadás, vagy átvétel helye – a Bérlő kifejezett kérésére – ettől eltér, a Bérbeadó a helyszínre szállítás költségeinek számításáról és feltételeiről külön árajánlatot készít. Bérlő a gépjármű állapotát és átvételét az Átadás-átvételi Jegyzőkönyv aláírásával igazolja.

Bérlő az Összesítő jegyzéken meghatározott óvadék megfizetésére köteles, mely biztosítékul szolgál a Bérlő által esetlegesen a Bérbeadónak okozott károkért. A kaució, azaz óvadék összege: 400.000,-Ft, azaz négyszázezer forint, mely készpénzben esedékes a gépjármű átvételekor, átvételi elismervény vagy nyugta ellenében.

7. A bérleti szerződés az annak a mellékletét képező Összesítő jegyzéken feltüntetett díjszabás szerint jön létre. A díjszabás szerinti díjon felül a Bérlőt terhelik az üzemanyagköltség és az egyéb dologi kiadások (pl. parkolás, rév, külföldi autópálya díj, stb.). A gépjármű üzemeltetésével kapcsolatos költségek közül a Bérlőt terhelik továbbá a bérleti jogviszony ideje alatt felmerülő üzemanyag és kenőanyag pótlás és az ADBLUE adalék pótlásával felmerülő költségek. Ha a gépjármű visszavételekor végrehajtott ellenőrzés során megállapításra kerül, hogy az üzemanyag, kenőanyag, vagy az ADBULE pótlása szükséges, akkor ez szintén a Bérlőt terhelő költségnek minősül.

8. A Bérlő a bérleti szándékát weboldalon, online foglaló rendszerben és e-mailben jelezheti a Bérbeadó részére, amely akkor minősül elfogadottnak, ha a Bérbeadó azt az ÁSZF szerinti kapcsolattartási módok szerint megerősíti és részére az Összesítő jegyzéket és az ÁSZF elektronikus példányát megküldi. A Bérlő a bérleti szándékát az Összesítő jegyzéken megjelölt előleg átadásával erősíti meg.

9. A bérleti díjnak az előleget meghaladó összegét legkésőbb a bérleti időszak első napja megkezdése előtt egy hónappal kell befizetni. 30 nappal a bérleti időszak kezdete előtti elállás esetén az addig befizetett bérleti díj (előleg) teljes mértékben visszajár. A megerősített bérleti szándéktól való elállás esetén (30-10nap között) Bérbeadó az addig befizetett összeg 50%-át, téríti vissza a Bérlő részére. Ha a Bérlő a bérleti szándékától a tervezett bérleti jogviszony kezdőnapját megelőző kevesebb, mint 10 (tíz) nappal áll el, akkor a Bérbeadó a befizetett teljes bérleti díjra jogosult. 

Bérbeadó elállása esetén az addig befizetett díj +5% százalék jár vissza Bérlő részére.

A bérleti szerződésre vonatkozó előzetes és későbbi jognyilatkozatokat kizárólag írásban a jelen ÁSZF szerinti kapcsolattartási módokon lehet megtenni.

10. Ha a Bérlő az órában megadott befejező időpontot követően önhibájából – de 24 órát meg nem haladó késedelemmel – adja vissza a gépjárművet a Bérbeadónak, akkor minden megkezdett, késedelemben töltött 1 (egy) óra után 5000 Ft,- azaz ötezer Forint késedelmi díjat köteles fizetni. Ha az önhibából eredő késedelmes visszaszolgáltatás a 24 órát meghaladja, akkor ezt követően a Bérlő minden megkezdett késedelmes napra az Összesítő jegyzéken meghatározott egy napi bérleti díj kétszeresét köteles megfizetni.

11. Ha a Bérbeadó, bérbevétel kezdő időpontjában neki fel nem róható külső körülmény miatt nem tudja bérbe adni a gépjárművet a Bérlőnek (pl,: a bérbe adandó gépjármű ellopása, balesete, előző bérlő általi késedelmes visszahozása, műszaki meghibásodás stb.) akkor a Bérlő elállhat a bérleti szerződéstől, visszakapja a befizetett bérleti díjat. Bérbeadó késedelme vagy a teljesítés meghiúsulása esetén a jelen pont szerinti jogkövetkezményeken túl a Bérlő a Bérbeadóval szemben semmilyen jogcímen nem lép fel kártérítési, vagy bármilyen más igénnyel.

12. Ha a Bérlő a gépjárművet a bérleti szerződésben meghatározott időpont előtt adja vissza a Bérbeadónak, a gépjármű visszaadása és a bérleti szerződésben meghatározott befejező időpont közötti időre a Bérbeadónak a Bérlő felé visszafizetési kötelezettsége nincs.

13. Ha a Bérlő a gépjárművet a befejező időponton túl kívánja használni, akkor ezt a Bérbeadónak a befejező időpont előtt legalább 24 órával jeleznie kell, azonban a Bérbeadó a bérleti szerződést nem köteles meghosszabbítani, de szabad kapacitásának függvényében kiterjesztheti a bérleti időszakot.

14. A bérleti szerződés Bérlő általi súlyos és szándékos megszegése esetén, a Bérbeadó jogosult a bérleti szerződést azonnali hatállyal felmondani, a gépjárművet a Bérlőtől visszavenni. A Felek rögzítik, hogy amennyiben a Bérlő a bérleti szerződés lejártát követően 24 órán belül az általa használt gépjárművet a Bérbeadónak nem szolgáltatja vissza, illetve a bérleti szerződést nem hosszabbítja meg, vagy késedelmét nem menti ki, úgy a Bérbeadó vélelmezheti, hogy a gépjárművet a Bérlő jogtalanul eltulajdonította, amely a jogszabályban meghatározott egyéb jogkövetkezményeket eredményezheti.

15. A Bérlő az Összesítő jegyzékben meghatározott óvadék fizetésére köteles, mely biztosítékul szolgál a Bérlő által esetlegesen a Bérbeadónak okozott károkért. A bérleti jogviszony végén az óvadék visszafizetésre kerül, levonva abból a Bérlő által esetlegesen okozott kár összegét.

16. A Bérlő az Összesítő jegyzéken meghatározott óvadékot legkésőbb a gépjármű használatra történő átvételekor köteles átadni. Ezzel összefüggésben a Bérlő tudomásul veszi, hogy amennyiben a megállapított teljes óvadékot a jelen pont szerinti végső határidőig nem adja át a Bérbeadó részére, akkor a Bérbeadó a szerződéstől elállhat és a Bérbeadó a befizetett teljes bérleti díjra jogosult, így az addig befizetett összegek visszatérítésére nem köteles.

Az autó hibátlan és hiánytalan visszaadása után a kaució (óvadék) haladéktalanul visszajár.

17. Az óvadék felhasználásra kerülhet minden olyan kár kijavítására, vagy az eredeti állapot helyreállítására, amelynek bekövetkezte – a bérleti jogviszonnyal összefüggésben – a Bérlő felelősségi körébe tartozik. Az óvadék felhasználásra kerülhet továbbá gépjármű CASCO biztosításának terhére történő javítások során a CASCO biztosítási szerződés feltételei szerint megállapított felelősségi önrész kifizetésére, valamint az azon túl felmerülő valamennyi olyan kár kifizetésére, amelyek megtérítésére más nem kötelezhető.

18. A Bérlő jelen szerződés aláírásával hozzájárulását adja, hogy a Bérbeadó az óvadékként átadott összeget kezelje és mindaddig magánál tartsa (akár a bérleti szerződés megszűnését, vagy lejáratát követően is) amíg a bérleti jogviszony során felmerült károk rendezése meg nem történt. A Bérbeadó az óvadékot a letéti felelősség szabályai szerint köteles kezelni és megőrizni. A Bérbeadó az óvadék után kamatot nem köteles fizetni.

19. A Bérlő tudomásul veszi, hogy a gépjárműben beállott olyan károk esetében, amely a jármű biztonságos üzemeltetését és a további bérbeadást nem akadályozza, a károk felmérése és helyreállítása – ennek megfelelően az óvadékkal való elszámolás is – annak bejelentésétől számított 6 hónapon belül, de szükségszerűen olyan időszakban történhet, amikor a jármű nincs bérbe adva (üzleti leállás). A Bérlő a bérleti szerződés aláírásával tudomásul veszi és hozzájárul ahhoz, hogy a Bérbeadó az óvadékot – vagy az óvadékból megmaradt és elszámolt összeget – kizárólag ezen időszakot követően adja vissza a Bérlő részére.

20. A Bérlő külön írásbeli jognyilatkozatában kérheti, hogy a kárfelmérésről, a kártérítési felelősség megállapításáról és a károk esetleges helyreállításáról a Bérbeadó a tervezett üzleti leállástól korábban, a lehető leghamarabb intézkedjen, ezen esetben azonban Bérlő felelőssége a felmerült károkon kívül kiterjed a Bérbeadót ért elmaradt haszonra és a felmerült valamennyi olyan költségre, amely abból fakad, hogy az érintett jármű nem bérbeadható, esetleg a már foglalt bérlések, vagy megkötött szerződések a Bérbeadó részéről harmadik személy részére nem teljesíthetőek.

21. A Bérlő köteles minden bel- és külföldi jogszabályt, a hatósági előírásokat, a közlekedési szabályokat (KRESZ) betartani, amelyekért teljes felelősséggel tartozik.

22. Bérlő a gépjárművet a Bérleti Szerződés erre vonatkozó pontjában megnevezett és ennek megfelelően a Bérbeadó által vezetésre feljogosított személyeken kívül másnak használatra nem engedheti át.

23. A Bérlő tudomásul veszi, hogy a Bérleti szerződés erre vonatkozó pontja szerint felsorolt, a jármű vezetésére feljogosított egyéb személyek a Bérbeadóval szerződéses jogviszonyt nem létesítenek, így az általuk okozott károkért a Bérlő úgy felel, mintha azokat maga okozta volna. Fentieken kívül a Bérleti szerződésben felsorolt személyek által okozott károkért a Bérlő a Ptk. szerinti készfizető kezességet vállal, amely károk megtérítésére az átadott óvadék is felhasználható. A Bérlő a járműben beállott valamennyi kár vonatkozásában, a fentiek szerint felelős továbbá mindazon személyek magatartásáért, akiket saját jogán a gépjárműbe beenged, azon szállít, vagy akiknek a gépjármű használatát átengedi, továbbá akikkel a használatot megossza.

24. A Bérlő köteles a gépjárművet és tartozékait az annak típusára vonatkozó használati és kezelési útmutató, illetve az általános felhasználói kézikönyv szerint kellő gondossággal használni, kezelni és megóvni. Ennek be nem tartásából eredő minden felmerülő kárért teljes anyagi felelősséggel tartozik. A Bérlő köteles a neki átadott okmányokat gondosan kezelni, a rongálódástól megóvni. Bérlő köteles a birtokában és használatában álló gépjárművet a rendelkezésére álló összes eszközzel megvédeni a lopással szemben, így azt használaton kívül minden esetben lezárni, a gépjárműben értéket látható helyen nem hagyni, a gépjárművel lehetőleg őrzött vagy zárt helyen parkolni, és egyébként a gépjármű magára hagyásakor fokozott körültekintést tanúsítani.

25. Tilos a bérelt gépjárművet:

– másnak bérbe adni, használatra átengedni, a bérleti szerződésben nem szereplő személyeknek a vezetést átengedni,

– gondatlanul vagy szakszerűtlenül üzemeltetni, azt túlterhelni,

– abban nem megfelelő üzemanyagot használni,

– elégtelen mennyiségű motorolajjal üzemeltetni,

– idegen személyek szállítására vagy áruszállításra használni,

– az egyéni megállapodásban rögzített méretűnél nagyobb méretű, súlyú és darabszámú háziállat szállítására használni,

– autóversenyzésre, vagy arravaló felkészülésre használni,

– más jármű vontatására használni,

– a hűtőfolyadék befagyása, a kenőolajok elfolyása esetén használni,

– alkohol, gyógyszer, vagy kábítószer hatása alatt vagy fogyasztása után vezetni.

Tilos a gépjárműben bármilyen hagyományos, vagy elektronikus dohánytermék használata.

A jelen pontban felsorolt szerződést megszegő magatartásból fakadó bármilyen kárért a Bérlő teljes körű kártérítési felelősséggel tartozik.

26. A Bérlő felelőssége általában az általa óvadékként letett összeg erejéig terjed.

27. A Bérlő a teljes kárért felelős, ha a kár azért következett be, mert a Bérlő megszegte az ÁSZF erre vonatkozó pontjában meghatározott tilalmakat, így különösen (de nem teljeskörűen felsorolva)

– a gépjárművet nem rendeltetésszerűen használta,

– a gépjárművet gondatlanul, szakszerűtlenül üzemeltetette, vagy túlterhelte,

– a gépjárműhöz nem megfelelő üzemanyagot használt, illetve a gépjárművet elégtelen mennyiségű motorolajjal üzemeltetette,

– a gépjármű eltulajdonítása esetén megállapítható, hogy a gépjárműben hagyta annak bármely indító, vagy ajtónyitó kulcsát, forgalmi engedélyét, vagy a tulajdon- vagy használati jog igazolására alkalmas hatósági iratokat,

– a gépjárművet olya módon hagyta őrizetlenül, hogy nem gondoskodott a tőle elvárható mértékben megfelelő tárolásáról, szükséges őrzéséről, biztonságos parkolásáról.

– a gépjárművet a bérlési idő alatt magára hagyta és azt ellopják.

– az útszakaszra vonatkozó magasságkorlátozást figyelmen kívül hagyta.

28. A Bérlő a teljes kárért felelős továbbá a gépjármű-alkatrészek, gépjármű-tartozékok, a berendezési és használati tárgyak elvesztése, megrongálódása esetén.

29. A Bérlő felelőssége továbbá a teljes kár összegére fennáll a tető, a lakóautó felépítmény, a lakóautó lakó állomásoztatására szolgáló előtető, a gumiabroncsok, a kerekek, a fenéklemez és a fenéklemez alatt szerelt valamennyi alkatrész, a külső tükrök, az antenna és a teljes belső tér (beleértve a lakó- és az utasteret is) károsodása esetén.

30. Ha a Bérlő a gépjárművet rendeltetésellenesen használta, vagy ha az erősen szennyezett állapotban van, az ebből származó kárt és költséget a Bérlő tartozik megtéríteni.

31. A Bérbeadó a Bérlőnek a gépjárműben hagyott értékeiért és egyéb tárgyaiért (pénz, értéktárgy, stb.) semmiféle felelősséget nem vállal. Szintén nem felel a Bérbeadó azokért a közvetett vagy közvetlen károkért, melyek Bérlő a gépjármű meghibásodásából eredően érik.

32. A Bérbeadó hozzájárul ahhoz, hogy a bérleti szerződés időtartama alatt a bérelt gépjármű Magyarország területét elhagyja és a Bérleti Szerződés erre vonatkozó pontjában felsorolt országokban közlekedjen (útiterv), azzal a feltétellel, hogy amennyiben Bérlő a meghatározott útitervét módosítja, akkor arról a Bérbeadót köteles haladéktalanul értesíteni a jelen szerződés szerint megállapított kapcsolattartási módok valamelyikén. Ennek elmaradása esetén, a módosítás szerinti államban bekövetkezett valamennyi kárt annak teljes mértékében köteles megtéríteni. A Bérbeadó az utólag módosított útiterv vonatkozásában az ÁSZF és a Bérleti Szerződés és az Összesítő jegyzék szerint feltételeket egyoldalúan nem módosíthatja, továbbá gépjármű használatát nem korlátozhatja, vagy nem tilthatja meg, kivéve, ha a módosított útiterv a Svájci Államszövetségen és az Európai Gazdasági Térségen kívül esik (magasabb kockázatú, módosított útiterv).

33. A Bérlő tudomásul veszi, hogy amennyiben a Bérbeadóhoz, a jármű használatával összefüggésben hatósági megkeresés érkezik, akkor a Bérlő által átadott személyes adatokat, a Bérbeadó a megkereső hatóság részére köteles átadni. A Bérbeadó a Bérlőre vonatkozóan különleges adatokat nem kezel.

34. A Bérlő tudomásul veszi, hogy a gépjárműben – a káresemények, esetleges bűncselekmények megelőzése és felderítése érdekében – műholdas (GPS alapú) nyomkövető rendszer (a továbbiakban: GPS nyomkövető) van beépítve. A GPS nyomkövető a járműben és annak környezetében képet és hangot nem rögzít, kizárólag a gépjármű aktuális földrajzi pozíciójáról szolgáltat jelet. A GPS nyomkövető által közvetített információs anyagot a Bérbeadó által szerződéses jogviszonyban álló, a GPS alapú helymeghatározó rendszert üzemeltető szolgáltató kezeli. A metaadatok oly módon kerülnek tárolásra, illetve aktualitás vesztés esetén megsemmisítésre, hogy a bérleti szerződéssel érintett személyek személyes adatai ahhoz közvetlenül nem kapcsolhatóak. A GPS nyomkövető által közvetített információs anyagok kezeléséért, tárolásáért, valamint az erre szolgáló technikai háttér üzemeltetéséért a Bérbeadó nem tartozik felelősséggel.

35. Műszaki meghibásodás, vagy megrongálódás esetén a Bérlő köteles Bérbeadót haladéktalanul értesíteni, az ÁSZF szerint meghatározott telefonos kapcsolattartási módon. Meghibásodás esetén a Bérlő a legközelebbi szakszervizt keresheti fel, ahol kizárólag a Bérbeadó engedélyével,  Bérbeadó utólagosan megtérítendő költségére előre egyeztetett mértékű költségig a gépjárművet megjavíttathatja. Elháríthatatlan hibánál, közlekedési balesetnél, azonnali javítási igény esetén a Bérlő köteles a lehető legrövidebb időn belül felvenni a kapcsolatot a Bérbeadóval az ÁSZF szerint meghatározott telefonos kapcsolattartási módon.

Amennyiben olyan jellegű sérülés keletkezett a bérelt gépjárművön, mely érinti a szélvédőt is, azon belül a rendszámot igazoló szélvédő matricát is, Bérlő köteles az akár sérült szélvédő matricát megőrizni és visszaszolgáltatni Bérbeadó részére.

36. Az engedélyhez nem kötött javítás, vagy a Bérbeadóval egyeztetett, de a Bérlő által intézett javítás esetén a Bérlő köteles a javítást végző munkaállomástól elkérni a lecserélt alkatrészt, azt megőrizni és legkésőbb a gépjármű leadásakor átadni a Bérbeadónak. Ennek elmulasztása esetén a javítás költsége a Bérlőt terheli.

37. A meghibásodás bejelentésének elmulasztásából, illetve a Bérbeadó hozzájárulása nélkül végzett szervízelésből, vagy a nem szakszervizben elvégzett javításokból adódó károk, egyéb költségek, garanciavesztés, a Bérlőt terhelik.

38. Amennyiben a gépjármű a Bérlő hibájából meghibásodik, úgy a gépjármű telephelyre történő szállításának költsége a Bérlőt terheli.

39. A gépjármű esetleges meghibásodása esetén a meghiúsult szállításra, utazásra hivatkozással a Bérbeadót felelősség nem terheli. A Bérlő a Bérbeadóval szemben semmilyen jogcímen nem léphet fel kártérítési, vagy bármilyen más igénnyel.

40. A Bérlő köteles a személyi sérüléssel, vagy anyagi kárral járó balesetnél a rendőrség intézkedését kérni, illetve a gépjármű feltörése, rongálása, ellopása esetén, a haladéktalanul – a Bérbeadó értesítésével egy időben – feljelentést tenni, és az erről szóló okiratot (jegyzőkönyv, igazoló lap, stb.) a Bérbeadó részére átadni. Fentieken kívül közlekedési balesetnél a Bérlő köteles kellő gondossággal és az arra vonatkozó jogszabályoknak megfelelően eljárni, a tényállás tisztázása érdekében mindent megtenni, a káreseményben résztvevők minden lehetséges adatát beszerezni (pl. valamennyi részes jármű rendszáma, a tulajdonos/vezető neve, címe, helyszínrajz, esetleg fénykép).

41. A Bérlő által okozott baleset esetén a Bérlőt terheli az éves gépjármű felelősségbiztosítás megemelkedett díjának különbözete.

42. Közlekedési baleset, vagy a gépjárművet érintő bármely káresemény esetén a Bérlőnek nincs egyezségkötési joga. A Bérlő – a Bérbeadó kifejezett és igazolt hozzájárulása nélkül – nem tehet olyan jognyilatkozatot, amely a Bérbeadóra terhes, hátrányos jogkövetkezményekkel jár, továbbá – a Bérbeadó kifejezett és igazolt hozzájárulása nélkül – nem tehet olyan jognyilatkozatot sem, amely a későbbiekben a Bérbeadó fizetési kötelezettségét alapozhatja meg. Ezen tilalom nem vonatkozik a hatósági eljárások során tett olyan jognyilatkozatra, ahol a nyilatkozatot tévőt igazmondási kötelezettség terheli, továbbá amennyiben a Bérlő a hatósági eljárás során a személyi felelősségét elismeri.

43. A gépjárművel kapcsolatos minden közúti eseményt – amely a későbbi bérbeadást hátráltathatja, ellehetetleníti – haladéktalanul jelenteni kell a Bérbeadónak.

44. A Bérlő baleset, vagy meghibásodás esetén, előzetes egyeztetés alapján köteles – a Bérbeadó költségén – gondoskodni a gépjármű biztonságos elhelyezéséről és őrzéséről.

45. A jelen szerződésben nem szabályozott kérdésekben a Ptk. rendelkezési az irányadók. Felek megegyeznek, hogy jogvita esetén az eljáró bíróságok illetékességét az általános szabályok szerint fogadják el.

Budapest, 2024. május 10.

Scroll to Top